Pazar, 27 Mayıs 2018
.
.
chevron_left chevron_right
İş & Ekonomi

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Önemli bir yapısal reform yapacağız

Başbakan Yardımcısı Şimşek, çok yakında Türkiye'de makro ihtiyati çerçeve anlamında önemli bir yapısal reform yapacaklarını söyledi.

1134 Toplam Gösterim
Başbakan Yardımcısı Şimşek: Önemli bir yapısal reform yapacağız

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hürriyet gazetesi tarafından düzenlenen "Türkiye Finans Forumu"nun açılışındaki konuşmasında çok yakında Türkiye'de makro ihtiyati çerçeve anlamında önemli bir yapısal reform yapacaklarını belirterek, "25 bin şirketimizin döviz yükümlülüğü var. Bu 25 bin şirketimizin 23 bininin döviz yükümlülüğü 15 milyon dolar ve altında. Bunlar nispeten küçük, kısmen orta ölçekli şirketler. 23 bin şirketin açık pozisyondaki payı yüzde 16 civarı. 2 bin büyük firmanın ise payı yüzde 84 civarı. Biz ilk aşamada 2 bin firmaya ilişkin veri toplamanın yasal altyapısını bu hafta oluşturduk. Bir çerçeve oluşturacağız. Bu küçük ve kısmen orta ölçeklilere biz doğrudan doğruya sınırlama getireceğiz. Niyetimiz şu; hane halkına aldığımız tedbire benzer bir tedbir alacağız." şeklinde konuştu.

Şimşek, "Biz ilk aşamada 2 bin firmaya ilişkin veri toplamanın yasal altyapısını bu hafta oluşturduk. Bir çerçeve oluşturacağız. Bu küçük ve kısmen orta ölçeklilere biz doğrudan doğruya sınırlama getireceğiz." dedi.

Özellikle bu yılın 8-9 ayında KGF etkisiyle büyük bir kredi genişlemesi olduğunu belirten Şimşek, "Şimdi hızla normalleşiyor, hatta yakın dönem ortalamasının da altına inmiş durumda" değerlendirmesinde bulundu.

Şimşek, "Şu anda bizim karşı karşıya olduğumuz en önemli sorun enflasyonun hala kalıcı bir şekilde düşük tek haneye, yüzde 5'in altını kastediyorum, düşmemesidir. Bu sizin yatırım tercihlerinizi, tasarruf tercihlerinizi, dolarizasyonu her şeyi etkiliyor." ifadelerini kullandı.

"Kim ne derse desin, evet, iniş-çıkışlar, stresler, şoklar, tartışmalar oluyor. Ancak Türkiye gibi ülkelerin geleceği parlak." diyen Şimşek, "Bugün Türkiye'nin çektiği doğrudan yatırımların rahat bir şekilde 2 katını, iyi bir senaryoda 2,5-3 katını çekebiliriz." şeklinde konuştu.

Şimşek, "Bugün itibarıyla bir bankamız hariç hiçbir banka hakkında ABD Hazinesi'nin başlattığı bir bilgi talebi dahi yok. Sadece bir bankamızla ilgili, ki o konuda da açıklama yapıldı, bir bilgi talebi var." dedi.

Anasolu Ajansı

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE