07:45:1728 Eylül, 2021
İstanbul 19 Parçalı bulutlu
19 Temmuz 2021 01:32

Çin'de "Monkey B" virüsü can aldı

Çin'in başkenti Pekin'de 53 yaşındaki erkek veterinerin Monkey B (BV) virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Veterinerin, mart başında ölmüş iki maymunu inceledikten sonra virüse yakalandığı açıklandı.

Çin'de "Monkey B" virüsü can aldı

Hindustantimes'ın haberine göre, Pekin’de 53 yaşındaki veteriner, bulantı ve kusma şikayetlerinden 1 ay sonra ateş ve nörolojik semptomlar göstermeye başladı.


China CDC Weekly’nin yaptığı açıklamaya göre, 53 yaşındaki veteriner cerrah, mart başında ölmüş iki maymunu inceledikten sonra BV virüsüne yakalandı.


Birkaç farklı hastanede tedavi altına alınan veteriner, 27 Mayıs’ta hayatını kaybetti.


Testler sonucunda sadece BV virüsü pozitif çıktı


Nisan ortalarında bir grup araştırmacı, hastalığı tanımlamak için hastadan omurilik sıvısı, kan, burun sürüntüsü ve plazma dahil birtakım örnekler topladı.


Çin Ulusal Viral Hastalık Kontrol ve Önleme Enstitüsüne gönderilen örneklerde, yapılan RT-PCR testleri sonucunda sadece BV virüsünün pozitif çıktığı bildirildi.


Temaslıların testleri negatif çıktı


Hayatını kaybeden hastayla yakın temasta olduğu düşünülen tüm yakınlarının testlerinin negatif çıktığı bilgisi paylaşıldı.


Virüsün, veterinerler, hayvan bakım personelleri ve laboratuvar araştırmacıları için tehdit oluşturabileceği ifade edildi.