07:10:5228 Eylül, 2021
İstanbul 19 Parçalı bulutlu
21 Temmuz 2021 07:11

İngiltere, Asya Pasifik’te kalıcı olarak iki savaş gemisi konuşlandıracak

İngiltere, Japaonya ve ABD'nin Çin ile nüfuz mücadelesine girdiği Asya Pasifik'te kalıcı olarak 2 savaş gemisi konuşlandıracağını duyurdu.

İngiltere, Asya Pasifik’te kalıcı olarak iki savaş gemisi konuşlandıracak

İngiltere bir süredir, Tayvan dahil ihtilaflı bölgelerdeki faaliyetlerini artıran Çin’e karşı Japonya ile bağlarını güçlendirmeye çalışıyor.


Eylül ayında Queen Elizabeth uçak gemisi ve eskort gemilerinden oluşan savaş görev grubu Asya Pasifik’te göreve başlayacak.


Savaş görev grubunun bölgede üst düzey liman ziyaretleri yapması planlanırken, İngiltere'den dikkat çeken bir adım daha geldi.


Kalıcı 2 savaş gemisi

Savunma Bakanı Ben Wallace, Japon mevkidaşı Nobuo Kishi ile Tokyo'da yaptığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Görev grubunun göreve başlamasının ardından, Birleşik Krallık yıl sonunda bölgeye 2 kalıcı gemi konuşlandıracak” ifadelerini kullandı.

Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi de savaş görev grubunun ABD ve Japon askeri üslerinin de bulunduğu Japon takımadalarında birçok ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.

Öte yandan, Japonya ile İngiltere ilişkileri konusunda bir yorum da Pentagon’dan geldi. Bir Pentagon sözcüsü, “Hint-Pasifik bölgesinde seyrüsefer özgürlüğünü ve kurallara dayalı bir düzeni destekleyen, müttefikler ve ortaklar ağına bağlılığından" dolayı İngiltere’yi kutladı.