04:15:2423 Haziran, 2024
Ä°stanbul 27 Açık
04 Eylül 2023 04:57

Kirli iş birliğinde skandal adım

  Kirli iş birliğinde skandal adım

Sık sık Suriye'de teröristlere verdiği eğitimler ile gündeme gelen ABD, DEAŞ bahanesi ile PKK/YPG'li teröristler ile birlikte çalışmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Haseke ilinin Kamışlı ilçesinde teröristlerle silahlı tatbikat gerçekleştiren ABD, bu kez de terör örgütünü kurtarmak için kolları sıvadı.

 PKK/YPG ile Arap aşiretleri arasındaki giderek büyüyen çatışmaların devam ettiği Suriye'de özellikle Deyrizor'da şiddetli olaylar gerçekleşiyor. Ülkenin doğusundaki Deyrizor ilinde terör örgütü PKK/ YPG'nin işgalindeki alanda örgüt ile Arap aşiretler arasında başlayan çatışmalar, diğer Arap aşiretlerin katılımıyla Rakka ve Haseke illeri kırsalına da sıçramıştı.

Barış Pınarı Harekatı (BPH) bölgesindeki Arap aşiretleri, PKK/YPG'nin işgalindeki Rakka ile Haseke illerindeki 4 köyü teröristlerden temizlerken, bölgenin kuzeyinde teröristlerin işgalindeki alanlar için de dün sabah erken saatlerde operasyon başlattı.

Deyrizor'daki aşiretlere destek vermek isteyen BPH bölgesindeki Arap aşiretler, Rakka ilinin kuzeyindeki Halil Yasin, Hırbet Beyda ile Haseke ilinin kuzeyindeki Turgi ve Tel Tavil köylerini teröristlerden arındırdı. Söz konusu çatışma bölgelerine Arap aşiretleri takviye konvoyları gönderiyor.

PKK/YPG terörüne karşı büyük ayaklanmanın yaşandığı bölgeden gelen son dakika haberleri ise ABD'nin terör örgütüyle kurduğu yakın ilişkileri bir kez daha gözler önüne serdi. Teröristlerin yüzleştiği en büyük krizlerden biri olarak görülen çatışmaları durdurmak için ABD harekete geçti.

Uluslararası haber ajansı AFP'nin haberine göre PKK/YPG için devreye giren Washington yönetimi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı'nı sahaya sürdü.

BULUŞMANIN YERİ GİZLİ TUTULUYOR

AFP, "ABD, Suriye'nin doğusunda gerilimi düşürmenin yollarını arıyor" başlıklı haberinde, Pazar günü üst düzey Amerikan yetkililerin YPG'li teröristler ve Arap aşiretleriyle bir toplantı yaptığını duyurdu. Habere göre toplantıya ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ethan Goldrich ile Suriye ve Irak'taki DEAŞ karşıtı koalisyonun komutanı tümgeneral Joel Vowell katıldı.

Buluşma yerinin gizli tutulduğu, ancak Suriye'nin kuzeyinde gerçekleştiği belirtilen görüşmede YPG'li teröristler ve Deyrizor'dan gelen aşiret liderlerinin de bulunduğunu belirten büyükelçilik, çatışmaların en kısa sürede yatışması için anlaşma sağlandığını kaydetti.

ABD'nin PKK/YPG'ye yönelik saldırıları önlemek için nasıl bir teklif sunduğu ise merak konusu.

NELER OLMUŞTU?

Çatışmaların merkezindeki Deyrizor'un doğu ve güneydoğusunda 27 Ağustos'tan beri 24 köyde terör örgütünün işgaline son verilmişti. Örgüt dün düzenlediği saldırıda iki köyü geri almıştı. Arap aşiretleri dün Münbiç kırsalında da dört köyü PKK/YPG'den arındırmıştı.